Teatroteka Młodego Człowieka - wyjątkowy cykl spektakli dla dzieci

TEATROTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA to nowy cykl spektakli dla dzieci zainicjowany i produkowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Po sześciu latach realizacji projektu TEATROTEKA Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych postanowiła rozszerzyć pole działania projektu na twórczość dramaturgiczną dla dzieci. Ruszyła produkcja pierwszych trzech spektakli TEATROTEKI MŁODEGO CZŁOWIEKA. Będą to na początek widowiska dla dzieci młodszych, czyli dla widzów od lat 7–10. W przyszłości realizatorzy przewidują także spektakle dla nastolatków.

 

Sonia Bohosiewicz w spektaklu "A niech to gęś kopnie!", fot. Wojciech Radwański © WFDiF

 

Nowa inicjatywa WFDiF to śmiałe wyzwanie producenckie i artystyczne mające na celu produkcję telewizyjnych spektakli dla dzieci w oparciu o polskie teksty współczesne powstałe w XXI wieku. Założenia są podobne, jak w przypadku TEATROTEKI dla dorosłych – młodzi autorzy i reżyserzy, konwencja teatralnego, oryginalnego widowiska audiowizualnego powstałego z wykorzystaniem środków filmowych. Będą to przedstawienia aktorskie, bez wykorzystania lalek i bez udziału (choć to nie jest całkiem wykluczone) wykonawców dziecięcych. W obsadzie spektakli znaleźli się m.in.: Agnieszka Przepiórska, Arkadiusz Janiczek, Sonia Bohosiewicz, Łukasz Lewandowski, Olga Sarzyńska, Krzysztof Dracz, Monika Frajczyk, Dorota Landowską, Tomasz Schimscheiner, Piotr Polak, Sonia Roszczuk, Marta Ścisłowicz, Jacek Braciak, Marcin Bubółka, Piotr Piksa, Marcin Stępniak, Paweł Paprocki, Karolina Bacia, Filip Orliński i Marta Malikowska.

 

Reżyserka Joanna Zdrada zakończyła zdjęcia do spektaklu wg sztuki Marty Guśniowskiej A NIECH TO GĘŚ KOPNIE! To dowcipna, momentami nostalgiczna opowieść o Gęsi, która szuka sensu życia i znajduje go zupełnie nie tam, gdzie mogłaby się tego spodziewać.

Trwają zdjęcia do spektaklu wg sztuki Marii Wojtyszko KRÓLEWNA LOGOREA I NIEDŹWIEDŹ w reżyserii Justyny Łagowskiej. To nawiązująca do tradycyjnej bajki, lecz napisana bardzo współczesnym i dowcipnym językiem, historia o dziewczynce – królewnie, która z zazdrości o swojego mającego się urodzić braciszka, wykorzystując magiczne zaklęcie, zamienia go w niedźwiadka. Widząc jednak niestosowność swojego czynu, stara się za wszelką cenę przywrócić mu ludzką postać. Przeżywa przy tym niesamowite przygody i spotyka na swej drodze przedziwne postaci.

Jeszcze w lipcu odbędą się zdjęcia do spektaklu wg sztuki Maliny Prześlugi DZIÓB W DZIÓB w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich. To sztuka mówiąca w mądry i ciekawy sposób o tym, jak bezsensowne i irracjonalne bywają zasady rządzące grupą i jak wartościowe może być otwarcie się na innych. Do podwórkowej bandy Gołębi próbuje dołączyć mały Wróbelek Przemek. Dzięki swemu sprytowi i odwadze udaje mu się w końcu przekonać do siebie nieprzyjazne na początku Gołębie i wszyscy odnoszą z tego faktu korzyść.

 

Więcej szczegółów o projekcie oraz zdjęcia znajdują się w zakładce TEATROTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA.

 

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.