TEATROTEKA "FEINWEINBLEIN" W TVP HISTORIA

W piątek, 28 października, o godz. 20:20 w TVP HISTORIA zostanie pokazana sztuka Weroniki Murek pt. „FEINWEINBLEIN” w reżyserii Mateusza Bednarkiewicza, zrealizowana przez WFDiF w ramach projektu TEATROTEKA.

 

Obsada: Ewa Dałkowska, Zygmunt Malanowicz, Katarzyna Herman, Łukasz Simlat, Jacek Braciak, Michał Kaleta, Artur Steranko, Magdalena Różańska, Lech Mackiewicz, Paweł Tomaszewski, Agnieszka Przepiórska, Franek Słomiński, Anna Kostrzewska, Jan Hussakowski.

 

_j2a5816a_1.jpg _j2a4192a_1.jpg

 

Dramat Feinweinblein skonstruowany jest jak nowoczesny poemat. Akcja rozgrywa się zaraz po wojnie w małym miasteczku na Górnym Śląsku. Jego mieszkańcy są zawieszeni i rozdarci między traumą wojny i niepewnym jutrem, miedzy Polską a Niemcami. Żyją w codziennym marazmie, są ofiarami propagandy sowieckiej, tak jak wcześniej byli poddani działaniu propagandy niemieckiej. Narzędziem tej propagandy jest radio, którego słuchają, bo daje im ono namiastkę normalności i poczucie kontaktu ze światem, który istnieje gdzieś daleko, ale nie wokół nich. I właśnie z odbiornikiem radiowym związana jest w dramacie wstrząsająca historia rodziny Knauerów z czasów wojny: oddanie władzom niemieckim własnego upośledzonego dziecka w zamian za radio.

 

_j2a3493a_1.jpg _j2a4922a_1.jpg
fot. Wojciech Radwański

 

AUTORKA TEKSTU: Weronika Murek

REŻYSERIA: Mateusz Bednarkiewicz

ZDJĘCIA: Krzysztof Ptak P.S.C.

SCENOGRAFIA/KOSTIUMY: Agnieszka Zawadowska

MONTAŻ: Kuba Motylewski

MUZYKA: Hanna Kulenty

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Tomasz Wieczorek

CHOREOGRAFIA: Aneta Jankowska

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz

RADAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus

teatroteka_logo_na_bialym_tle-1_3.jpg