TEATROTEKA "DOLCE VITA" W TVP KULTURA

We wtorek, 10 maja, o godz. 20:00 w TVP KULTURA zostanie pokazana sztuka Julii Holewskiej i Kuby Kowalskiego pt. „DOLCE VITA” w reżyserii Leny Frankiewicz, zrealizowana przez WFDiF w ramach projektu TEATROTEKA.

Obsada: Dawid Ogrodnik, Agnieszka Żulewska, Julia Wyszyńska, Łukasz Ignasiński, Gabriela Muskała, Jan Frycz, Roma Gąsiorowska, Marcin Januszkiewicz, Tomasz Mycan, Katarzyna Herman.

 

_rad6071a.jpg _rad6264a.jpg

 

Sztuka, jak piszą autorzy, inspirowana jest "Kartoteką" Tadeusza Różewicza i filmem "Dolce vita" Felliniego. Inspiracja dramatem Różewicza jest oczywista, chociaż czysto formalna. Poza kilkoma krótkimi cytatami z "Kartoteki", analogiczna jest przede wszystkim sytuacja, w jakiej zastajemy bohatera. Postanawia on spokojnie spędzić niedzielę we własnym łóżku. Jednak nie będzie mu to dane, bowiem przez jego mieszkanie przewinie się galeria postaci. Nawiązanie do Felliniego jest mniej dosłowne. Twórcy dramatu zadają sobie pytanie: kim mógłby być filmowy Marcello przeniesiony w polskie, współczesne realia? W efekcie powstaje, niepozbawiony humoru i krytycyzmu wobec bohatera, portret duchowy dzisiejszych trzydziestoparolatków. Dzisiejszy polski Marcello z "Dolce vita" jest nieźle sytuowany, realizuje się zawodowo, używa życia. A jednak czuje się wewnątrz pusty, wyjałowiony i nieszczęśliwy. Każde jego marzenie o stworzeniu lub przeżyciu czegoś wyjątkowego rozbija się o poczucie własnej pospolitości i niedojrzałości.

 

_rad8580a.jpg _rad7123a.jpg
fot. Wojciech Radwański

 

AUTORZY TEKSTU: Julia Holewińska, Kuba Kowalski

REŻYSERIA: Lena Frankiewicz

ZDJĘCIA: Łukasz Gutt P.S.C.

SCENORGRAFIA: Katarzyna Borkowska, Tomasz Bergmann

KOSTIUMY: Katarzyna Borkowska

MONTAŻ: Maciej Szydłowski P.S.M.

MUZYKA: Kamil Pater

DŹWIĘK: Aleksandra Pniak, Tomasz Wieczorek

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus

teatroteka_logo_na_bialym_tle-1_2.jpg