TEATROTEKA "DAMA Z ŁASICZKĄ" W TVP KULTURA

We wtorek, 4 października, o godz. 20:00 w TVP KULTURA zostanie pokazana sztuka Elżbiety Chowaniec pt. "DAMA Z ŁASICZKĄ" w reżyserii Katarzyny Łęckiej, zrealizowana przez WFDiF w ramach projektu TEATROTEKA.

 

Przed pokazem odbędzie się rozmowa z odtwórczynią głównej roli, Anną Grycewicz, rozmawia Małgorzata Nieciecka - Mac.

Występują: Anna Grycewicz, Jerzy Schejbal, Lidia Bogaczówna, Sylwia Juszczak, Dominik Łoś, Anna Korzeniecka​.

 

_rad2703a.jpg _rad1853a.jpg

 

Sztuka inspirowana jest biografią Simony Kossak, jednak przedstawione w niej wydarzenia nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości i są wytworem wyobraźni autorki. Simona Kossak to postać niezwykła. Ostatnia z malarskiego rodu Kossaków, córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza – wielkich polskich pejzażystów i batalistów. Nie spełniła pokładanych w niej rodzinnych nadziei, po pierwsze nie była chłopcem, nie została też malarzem, „czwartym Kossakiem”. Wybrała własną, niezwykłą drogę. Wyjechała z Krakowa, by ponad trzydzieści lat żyć w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Była naukowcem, ekologiem, autorką filmów i pogadanek radiowych.

 

_rad1412a.jpg _rad9479a.jpg
fot. Wojciech Radwański

 

Dramat Elżbiety Chowaniec nie jest sztuką biograficzną. To raczej poetycka przypowieść o szukaniu własnego miejsca w świecie, o buncie, o prawie do bycia sobą wbrew wszystkim i przeciw wszystkiemu. To przypowieść o kobiecie, która w praktyce wcielała wyznawaną przez siebie prawdę o konieczności współistnienia człowieka i przyrody. Całkowicie oddana swojej pasji, próbująca w świecie zwierząt i roślin odnaleźć swoje miejsce, którego nie umiała odnaleźć wśród ludzi.

 

Spektakl zdobył nagrodę Gold Remi w kategorii Biographical or Autobiographical na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston w 2019 roku.

 

AUTORKA TEKSTU: Elżbieta Chowaniec

REŻYSERIA: Katarzyna Łęcka

ZDJĘCIA: Witold Płóciennik PSC

SCENORGRAFIA: Paweł Dobrzycki

KOSTIUMY: Oliwia Waligóra

MONTAŻ: Jakub Motylewski PSM

MUZYKA: Łukasz Pieprzyk

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Agata Chodyra

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus

teatroteka_logo_na_bialym_tle-1.jpg