TEATROTEKA „BEAUTY” W TVP KULTURA

We wtorek, 14 lutego, o godz. 22:15 w TVP Kultura zostanie pokazana sztuka Iwony Kusiak „BEAUTY” w reżyserii Justyny Nowak, zrealizowana przez WFDiF w ramach projektu TEATROTEKA.

Emisję poprzedzi rozmowa Małgorzaty Niecieckiej-Mac z reżyserką Justyną Nowak i operatorem Szymonem Kluzem.

 

_rad8758a.jpg _rad9455a.jpg

 

Główna bohaterka, uczestniczka programu telewizyjnego Piękność na piątek, wraca do rodzinnego domu i postanawia rozpocząć „nowe, lepsze życie”. Jej udział w programie i poddanie się serii operacji plastycznych na koszt stacji telewizyjnej, jest punktem wyjścia dla przedstawienia wielowątkowych historii: babki rywalizującej z nieznaną w rodzinie, być może wyimaginowaną, siostrą, matki mimowolnie rywalizującej z córkami, córek rywalizujących między sobą o wszystko. Metamorfoza Wioli wytrąca bohaterki z obojętnej codzienności, uruchamia ich skrywane słabości i obsesje. Panoramę charakterów uzupełnia owiana traumatyczną legendą postać ojca - niewidzianego od kilkudziesięciu lat.

Sztuka porusza problem tożsamości zbudowanej z wypaczonych projekcji bliskich i kształtowanej przez potoczne oczekiwania. Opowiada o potrzebie wyjścia poza schemat „szczęśliwego życia” - jedynego i dobrego dla wszystkich. Dramat Beauty Iwony Kusiak posłużył do opowiedzenia w spektaklu historii wymykającej się konwencjom: chwilami surrealistycznej, czasem groteskowej, a niekiedy absurdalnej opowieści o instynktownej potrzebie bycia sobą.

Spektakl został nagrodzony za drugoplanową rolę kobiecą (Agnieszka Skrzypczak) podczas 3. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2019 roku. W 2020 roku zdobył nagrodę Gold Remi w kategorii Experimental Film: Dramatic na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston oraz nagrodę Best Drama Award na festiwalu Universal Film Festival w Kansas City.

 

_rad9438a.jpg _rad8908a.jpg
fot. Wojciech Radwański

 

Występują: Sonia Mietielica, Agnieszka Skrzypczak, Aleksandra Popławska, Dorota Pomykała, Katarzyna Herman.

 

AUTORKA TEKSTU: Iwona Kusiak

REŻYSERIA: Justyna Nowak

ZDJĘCIA: Szymon Kluz

SCENOGRAFIA: Marcin Buśko

KOSTIUMY: Zofia Ufnalewska

MUZYKA: Joanna Halszka Sokołowska, Tomasz Ciesielski

MONTAŻ: Tomasz Ciesielski

DŹWIĘK: Marcin Jachyra, Agata Chodyra

KIEROWNIK PRODUKCJI: Paweł Mantorski

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus

teatroteka_logo_na_bialym_tle-1_5.jpg