ŚWIATOWA PREMIERA FILMU "KOMAR"

ŚWIATOWA PREMIERA FILMU "KOMAR"

Odbyła się 5 września na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w  WENECJI.

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych jest producentem filmu „Komar” w reżyserii Filipa Jana Rymszy, który miał swoją światową premierę w niedzielę w  ramach sekcji Midnight Screenings na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. To jeden z trzech najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Po lutowym Berlinie i odwołanym majowym Cannes, pierwszy, który odbył się w reżimie sanitarnym związanym z COVID-19.

 

mosquito_state_venice_02.jpg

 

Film „Komar” w producji WFDiF powstał w 2020 roku w Polsce, jest w całości nakręcony po angielsku, a główne role w nim odtwarzają aktorzy zagraniczni, m.in. Olivier Martinez, aktor francuskiego pochodzenia grający w USA, znany m.in. z filmu „Niewierna”; Beau Knapp amerykański aktor znany z serialu „Seven Seconds” Netflixa a także Charlotte Vega aktorka hiszpańska. Zarówno Vega jak i Knapp byli gośćmi weneckiej premiery, obok autora zdjęć Erica Koretz’a oraz producenta Macieja Staneckiego z WFDiF.

 

Premiera polskiego filmu na weneckim festiwalu jest dowodem na ogromne zainteresowanie kiniem polskim, które jest Wenecji obecne poprzez kilka tytułów. „Komar” jest wyjątkowy, bo to film z międzynarodową obsadą, w języku angielskim, co powinno ułatwić odbiór i dystrybucję tego filmu na całym świecie. - mówi Maciej Stanecki, p.o. Dyrektor WFDiF.

Środowisko filmowe czekało wiele miesięcy na pierwsze festiwalowe spotkanie i mamy nadzieję, że udana wenecka impreza wyznaczy nowe standardy w świecie festiwali. - dodał Maciej Stanecki.

 

Promocja międzynarodowa filmu została dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Opis filmu KOMAR:

Sierpień 2007. Odosobniony w swoim klasztorowym penthousie  z widokiem na Central Park, obsesyjny analityk danych z Wall Street, Richard Boca, dostrzega złowieszcze wzorce: jego modele komputerowe zachowują się nieregularnie, podobnie jak roje komarów rozmnażające się w jego mieszkaniu; plaga, która towarzyszy jego załamaniu nerwowemu.

ms_01_primary_image_1.jpg

 

Reżyseria: Filip Jan Rymsza

Scenariusz: Filip Jan Rymsza, Mario Zermeno

Producent: Włodzimierz Niderhaus, Maciej Stanecki, Filip Jan Rymsza, Daniel Markowicz, Alyssa Swanzey

Autor zdjęć: Eric Koretz

Scenografia: Marek Warszewski

Muzyka: Cezary Skubiszewski

Montaż: Andrew Hafitz, Bob Murawski, Wojciech Janas

Kostiumy: Katarzyna Lewińska

Kierownik Produkcji: Andrzej Besztak

 

Obsada: Beau Knapp, Charlotte Vega, Jack Kesy, Olivier Martinez, Audrey Wasilewski

 

Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Koproducenci: Royal Road Entertainment i Lightcraft Advertising

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

 

Bio

Filip Jan Rymsza – reżyser, producent

(29 grudnia 1977, Olecko, Polska)

fjr_0.jpg

Mieszkający w Los Angeles, urodzony w Polsce, filmowiec. Najbardziej znany z ukończenia ostatniego filmu Orsona Wellesa, THE OTHER SIDE OF THE WIND, który miał swoją światową premierę na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Oprócz MOSQUITO STATE, wyprodukował także - HOPPER / WELLES; intymna rozmowa z 1970 roku, między gigantami filmowymi, Dennisem Hopperem i Orsonem Wellesem. Filip Jan Rymsza założył i zarządza Royal Road Entertainment, firmą produkcyjną z siedzibą w Los Angeles, Luksemburgu i Warszawie.