POLSKA NIEPODLEGŁA - ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ!

Już od 7.11.br. zapraszamy na wystawę Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach opowiadającej o kulisach powstawania niezwykłej serii filmów wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Wystawa odkrywa przed widzami tajniki produkcji filmowej od momentu powstawania scenariusza, poprzez zdjęcia filmowe, po efekty specjalne. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, fotosy i werki z planu filmowego, obejrzeć wybrane filmy z cyklu a także wziąść udział w projekcjach VR i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie filmowym. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017–2021.

Miejsce wystawy: Galeria Narodowego Centrum Kultury KORDEGARDA ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

7 listopada, g. 18:00 – wernisaż wystawy. Udział wezmą odtwórcy głównych ról filmowych: Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner oraz reżyser cyklu Marek Brodzki. Dołącz na Facebooku

29 listopada, g. 18:00 – w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego, specjalny pokaz filmu „Olszynka Grochowska” połączony z wykładem historyka.

7 i 18 listopada – projekcje VR (ang. virtual reality), które pozwolą widzom przenieść się na plan jednego z filmów i z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej do jednego z filmów z naszego cyklu.

Wystawę oglądać można do 30.11.br.

 

Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach 

Cykl Polska Niepodległa - historia w ożywionych obrazach to dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik,  przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożyją m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom Polskim. W rolach historycznych bohaterów występują znakomici polscy aktorzy, m.in: Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner i Marcin Hycnar.

Wśród pierwowzorów znalazły się obrazy Wojciecha Kossaka (Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794r., Olszynka Grochowska i Emilia Plater w potyczce pod Szawłami), Jana Matejki (Rejtan – Upadek Polski), Jacka Malczewskiego (Wigilia na Syberii), Maksymiliana Gierymskiego (Patrol powstańczy), Artura Grottgera (Kucie Kos), Stanisława Masłowskiego (Wiosna roku 1905), Horacego Verneta (Bitwa pod Somosierrą) i Stanisłąwa Kaczora-Batowskiego (Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc w 1914r.).

Prezentowana forma nowoczesnej edukacji jaką jest cykl Historia w ożywionych obrazach pozwala w przystępny sposób zapoznać się z ważnymi postaciami z panteonu historii Polski oraz lepiej zrozumieć zagadnienia historyczne. Może być 

pretekstem do dyskusji, a także znakomitym uatrakcyjnieniem zajęć szkolnych.

Producentem cyklu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.Cykl sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017–2021.