POLSKA NIEPODLEGŁA – filmowa lekcja historii

25 kwietnia w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława IV w Warszawie odbyła się lekcja historii w oparciu o jeden z filmów z serii Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach pt. Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794r. Film "ożywia" obraz Wojciecha Kossaka z 1911 roku.

W zajęciach, które poprowadził historyk dr Marek Olkuśnik wzięli udział również Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska oraz Sekretarz Stanu Jarosław Sellin.

 

         

 

 

Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach to powstały w 2017 roku cykl filmów edukacyjnych, wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.

 

pilsudski.jpg                      kosciuszko.jpg

 

Na cykl składa się dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom.

Reżyserem i scenarzystą filmów z serii jest Marek Brodzki. Autorami zdjęć są Arek Tomiak i Paweł Flis. Za scenografię odpowiada Marek Warszewski, a za kostiumy Katarzyna Lewińska.

W rolach historycznych bohaterów występują znakomici polscy aktorzy, m.in: Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner i Marcin Hycnar. Spektakularna scenografia i barwne kostiumy przenoszą widzów do przeszłości, pozwalając niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy i poznać kontekst historyczny wydarzeń uwiecznionych przez artystę. Każdej historii fabularnej towarzyszy komentarz narratora, wybitnego polskiego aktora Olgierda Łukaszewicza, który opowiada o historycznym tle wydarzeń przedstawionych w filmie.

WIĘCEJ

 

Dziesięć filmów powstałych w ramach cyklu zawarto w albumowym Wydawnictwie DVD, które jest dostępne w sprzedaży stacjonarnej oraz wysyłkowej.

 

29432720_346683682484059_8746031171168632832_o.jpg     dsc02693.jpg

 

Mając na uwadze wyjątkowy walor edukacyjny cyklu Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach, w 2018 roku Wytwórnia rozpoczęła prace nad przygotowaniem materiałów dydaktycznych, które rozszerzają zagadnienia poruszone w filmach. Do każdego z dziesięciu filmów z cyklu powstaje jeden Zeszyt edukacyjny, w którego skład wejdą: trzy zróżnicowane i szczegółowe scenariusze lekcji, zrealizowane w formie modułowej oraz elementy edukacji filmowej.

 

20180322_113136.jpg       

 

 

Cykl Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach jest kontynuacją zrealizowanego w 2016 roku przez Wytwórnię cyklu filmów edukacyjnych pt. Historia w ożywionych obrazach, poświęconych obrazom Jana Matejki.

Wśród dziesięciu zekranizowanych dzieł znalazły się m.in.: Stańczyk na balu u królowej BonyCarowie Szujscy na sejmie warszawskim, Hołd Pruski czy Konstytucja 3 Maja. Do serii powstały multimedialne Pakiety edukacyjne, pozwalające na wykorzystanie filmów na zajęciach szkolnych.

 

carowie_szujscy_0.jpg               

 

Elementy scenografii oraz kostiumy z serii filmów Historia w ożywionych obrazach można zobaczyć na PLANIE FILMOWYM, gdzie pod okiem edukatorów zwiedzający poznają kulisy pracy filmowców i powstawania dzieła filmowego.

 

 

Informacje do pobrania

Facebook

Facebook WFDiF

Facebook Plan Filmowy