Pokazy TEATROTEKI w TVP1

Miło nam poinformować, że już dziś o godz. 21.00 w TVP1 odbędzie się premiera spektaklu „Walizka” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk zrealizowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Przedstawienie otwiera w Telewizji Polskiej prezentację spektakli w ramach projektu WFDiF –„Teatroteka”.

 

„Teatroteka to niezwykły projekt rejestracji teatralnych i cieszę się, że to właśnie spektakl „Walizka”, powstały w ramach tego cyklu, prezentowany jest jako pierwszy w paśmie Teatru Telewizji. Choć, po nagrodzie na Festiwalu Dwa Teatry w roku 2015, widzowie mogli go zobaczyć w Studiu Teatralnym Dwójki, to dziś również myślimy o nim jako o premierze inaugurującej cykl pięćdziesięciu Teatrotek na antenach Telewizji Polskiej” — mówi Kalina Cyz, p.o. dyrektora  Teatru Telewizji.

Fransua Żako poszukuje prawdy. Prowadzony przez Narratora i Automatyczną Sekretarkę, pokonuje drogę z domu do Muzeum Zagłady, aby tam, na jednej z walizek z Auschwitz, rozpoznać nazwisko swojego ojca. Nie jest to jednak zwykły spacer, ale droga ku odzyskaniu pamięci i tożsamości. Spacer do Muzeum staje się podróżą przez pamięć, a miejsca, w których zatrzyma się Fransua, stworzą mapę wątpliwości, obaw i nadziei związanych z otwarciem walizki ojca, jedynej po nim pamiątki.

Spektakl otrzymał Grand Prix  na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w 2015 roku. W 2016 roku reżyser Wawrzyniec Kostrzewski został wyróżniony nagrodą im. Stanisława Traugutta, ustanowioną przez Polską Sekcję AICT (Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych).

Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski. Zdjęcia: Witold Płóciennik.  Scenografia: Ewa Gdowiok. Kostiumy: Elżbieta Radke. Muzyka: Piotr Łabonarski. Montaż: Jakub Motylewski  Obsada: Adam Ferency (Fransua Żako/Pantofelnik), Krzysztof Globisz (Narrator), Halina Łabonarska (Przewodniczka), Marta Król (Automatyczna sekretarka/ Żaklin), Łukasz Lewandowski (Poeta).

 

dub_4411.jpg dub_3582marta.jpg 

fot. Wojciech Radwański