Pokaz filmu „CYNGA” po rekonstrukcji cyfrowej.

17 września zapraszamy do Kina Iluzjon na premierowy pokaz odrestaurowanego cyfrowo filmu "CYNGA" w reżyserii Leszka Wosiewicz.
 

Przed pokazem odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu.

 

Opis filmu

Czas II Wojny Światowej. Młody Polak uciekając przed Niemcami atakującymi Polskę wpada na nowopowstałej granicy sowiecko-niemieckiej w ręce NKWD i za „nielegalne przekroczenie granicy”, po groteskowym śledztwie zostaje zesłany na pobyt w łagrze pod Kołem Podbiegunowym. Tam z głodu i ciężkiej pracy zapada na śmiertelną psychosomatyczną chorobę̨, cyngę, w wyniku której traci pamięć, zapomina kim jest...

Dzięki Rodakom dostaje się do łagrowego szpitala wariatów. Szpital ten to piekielne panoptikum ludzi zniewolonych na „Nieludzkiej Ziemi”.

Pod okiem zarządzającego szpitalem polskiego doktora zesłańca - jako „tabula rasa” - na nowo odzyskuje ludzki wymiar swej egzystencji, od „roślinki” przez kolejne krańcowe doświadczenia, przez miłość aż̇ po morderczą walkę o fizyczne przetrwanie, podczas której odzyskuj świadomość kim jest.

Od tego momentu robi wszystko by wrócić́ do kraju… Po szczęśliwym powrocie na teren Polski Ludowej zostaje aresztowany i osadzony w obozie zagłady na Majdanku, teraz zarządzanym przez Sowietów.

Formalnie „Cynga” to pastisz socrealizmu zderzony z obrazem autentycznej tragedii ludzi zesłanych na „Nieludzką Ziemię”.

 

Reżyseria: Leszek Wosiewicz

Scenariusz: Leszek Wosiewicz

Zdjęcia: Krzysztof Ptak

Muzyka: Henryk Kuźniak

Występują m.in. Tomasz Łysiak, Władysław Kowalski ,Ewa Dałkowska, Sylwia Wysocka, Jan Hencz, Andrzej Piszczatowski, Krystyna Tkacz, Paweł Nowisz, Jan Prochyra, Henryk Bista, Monika Bolly, Cezary Pazura, Aleksander Bednarz, Witold Dębicki, Katarzyna Skrzynecka.

Rok produkcji: 1991

Czas trwania" 95 Min

 

Pokaz:

17 września, Kino Iluzjon, Warszawa.

19:00 - spotkanie z reżyserem Leszkiem Wosiewiczem.

19:30 - pokaz filmu.

Bilety do nabycia w kasach kina oraz na stronie Kina Iluzjon:

http://www.iluzjon.fn.org.pl/filmy/info/5269/cynga.html?rep=12596

 
Partnerem pokazu jest Kino Iluzjon   kino_iluzjon_czarne.jpg
 
Zapraszamy!