NOCNE PASMO TEATROTEK „BIAŁY DMUCHAWIEC” W TVP KULTURA

W nocy z 13 na 14 stycznia, zapraszamy do TVP Kultura na pokaz Teatroteki pt. „Biały dmuchawiec” Mateusza Pakuły w reżyserii Agaty Dyczko.

 

Co piątek na kanale TVP Kultura prezentowany będzie cykl Teatroteka wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. To spektakle przeznaczone dla widzów powyżej 16. roku życia, poruszające poważne tematy społeczne, związane z rodziną i miejscem człowieka w świecie, pełne ciekawych kreacji aktorskich.

W nocnym cyklu zaprezentowane zostaną m.in., „Cukier stanik” Zyty Rudzkiej w reżyserii Agaty Puszcz, a także „Humani” Jarosława Murawskiego w reżyserii Katarzyny Trzaski.

 

_j2a3500a.jpg _j2a3680a.jpg

 

Sztuka zaczyna się jak dramat paradokumentalny, by w finale zmienić się w czysty surrealizm. Mateusz i Karolina, dwoje studentów szkoły filmowej prowadzi prywatne śledztwo w sprawie morderstwa w góralskiej wsi o nazwie Biały Dmuchawiec. W wyniku ich działań ma powstać film dokumentalny. Próba rozwikłania tajemniczego zabójstwa wiejskiego podrywacza dokonanego przed laty rzekomo przez młodą dziewczynę, staje się pretekstem do żartobliwej, opartej na parodystycznych stylizacjach językowych grze z konwencjami literackimi. Z czasem śledztwo pochłania dwójkę bohaterów do tego stopnia, że sami utożsamiają się z katem i ofiarą. Prawda obiektywna zdaje się nie do odkrycia, a zawikłana historia wciąga filmowców do tego stopnia, że w finale dochodzi do surrealistycznej zamiany tożsamości.

 

_j2a4829a.jpg _j2a5104a.jpg
Fot. Wojciech Radwański

 

Występują: Julia Wyszyńska, Andrzej Plata , Dobromir Dymecki, Paweł Tomaszewski, Wojciech Kalita, Dorota Kuduk, Marcin Januszkiewicz, Krystyna Rutkowska-Ulewicz, Zofia Bajno, Wojciech Solarz, Jakub Wieczorek, Monika Obara, Lidia Bogaczówna, Dominika Biernat, Lena Romańczyk, Dorota Krempa, Justyna Kowalska, Joanna Sokołowska, Katarzyna Pośpiech, Martyna Kowalik, Mateusz Łasowski, Julian Horodyski, Diana Zamojska.

 

AUTOR TEKSTU: Mateusz Pakuła
REŻYSERIA: Agata Dyczko
ZDJĘCIA: Arek Tomiak PSC
MUZYKA: Jan Królikowski
SCENORGRAFIA: Małgorzata Dąbrowska
KOSTIUMY: Julia Goździk
MONTAŻ: Maciej Szydłowski PSM
DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Aleksander Musiałowski
KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski
REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagali
OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko
PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus

teatroteka_logo_na_bialym_tle-1_5.jpg