NIE ŻYJE KAZIMIERZ KARABASZ

Z żalem przyjęliśmy wiadomość, że w nocy z 10 na 11 sierpnia odszedł wybitny reżyser i dokumentalista Kazimierz Karabasz. Uznawany za twórcę polskiej szkoły dokumentu reżyser miał 88 lat.

Kazimierz Karabasz był wykładowcą, profesorem i dziekanem Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi oraz członkiem Polskiej Akademii Filmowej. 

W Wytwórni Filmów Dokumentalnych (WFD) zrealizował większość swoich filmów dokumentalnych, w tym uznawany za przełomowy dla światowego kina dokumentalnego, uhonorowany m.in. Złotym Lwem w Wenecji w 1960 roku film "Muzykanci", czy nagrodzony m.in. na festiwalu filmowym w Oberhausen w 1969 film pt. „Rok Franka W.”, a także filmy "Węzeł", "Ludzie z pustego obszaru", "Ludzie w drodze".

Karabasz był autorytetem w świecie dokumentalnego kina. Do historii kina przeszła m.in. zrealizowana w latach 50. tzw. "czarna seria", czyli kilkanaście filmów dokumentalnych o polskiej rzeczywistości tego okresu.

W 2014 roku reżyser otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orła za osiągnięcia życia. 

Napisał też wiele książek o warsztacie dokumentalisty: "Cierpliwe oko", "Bez fikcji", "Odczytać czas", "Rozmowa o dokumencie".

 

fot. FilmPolski.pl