NAGRODA DLA FILMU "KOMAR"

NAGRODA DLA FILMU "KOMAR"

na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w WENECJI

 

Film „Komar” w reżyserii Filipa Jana Rymszy, którego producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych został wyróżniony przez krytyków filmowych obecnych na festiwalu nagrodą Bisato d'Oro za najlepsze zdjęcia Ericowi Koretzowi, na kończącej się właśnie  77. edycji weneckiego festiwalu, który jest jednym z najważniejszych filmowych wydarzeń na świecie. To ogromne wyróżnienie dla całej ekipy zaangażowanej w realizację filmu.

Autor zdjęć został nagrodzony za „zdolność ożywienia kafkowskiej rzeczywistość, oszukiwania widza, że jest w stanie uciec od koszmarów własnego umysłu. Mistrzowska praca nad filmem pełnym metafor i wizji, które łączą sny i koszmary - filmem, który dzięki swojej fotografii wywołuje dziwne, ale silne i skrajne emocje ”.

Krytycy docenili to, co od samego początku uważaliśmy za wielką siłę naszego filmu - mówi Maciej Stanecki, producent, p.o. Dyrektora WFDiF. Spójna warstwa wizualna operatora Erica Koretza, została zauważona i wyróżniona spośród wielu filmów jakie w Wenecji były pokazywane. To nasz ogromny sukces”.

 

a.jpg b.jpg

 

Film „Komar” w producji WFDiF powstał w 2020 roku w Polsce, jest w całości nakręcony po angielsku, a główne role w nim odtwarzają aktorzy zagraniczni, m.in. Olivier Martinez, aktor francuskiego pochodzenia grający w USA, znany m.in. z filmu „Niewierna”; Beau Knapp amerykański aktor znany z serialu „Seven Seconds” Netflixa a także Charlotte Vega aktorka hiszpańska. Zarówno Vega jak i Knapp byli gośćmi weneckiej premiery, obok autora zdjęć Erica Koretz’a oraz producenta Macieja Staneckiego z WFDiF.

 

Opis filmu KOMAR:

Sierpień 2007. Odosobniony w swoim klasztornym penthousie  z widokiem na Central Park, obsesyjny analityk danych z Wall Street, Richard Boca, dostrzega złowieszcze wzorce: jego modele komputerowe zachowują się nieregularnie, podobnie jak roje komarów rozmnażające się w jego mieszkaniu; plaga, która towarzyszy jego załamaniu nerwowemu.

 

Zagraniczna prasa pisze o najnowszej produkcji WFDiF pt. „KOMAR”

 

Reżyseria: Filip Jan Rymsza

Scenariusz: Filip Jan Rymsza, Mario Zermeno

Producent: Włodzimierz Niderhaus, Maciej Stanecki, Filip Jan Rymsza, Daniel Markowicz, Alyssa Swanzey

Autor zdjęć: Eric Koretz

Scenografia: Marek Warszewski

Muzyka: Cezary Skubiszewski

Montaż: Andrew Hafitz, Bob Murawski, Wojciech Janas

Kostiumy: Katarzyna Lewińska

Kierownik Produkcji: Andrzej Besztak

 

Obsada: Beau Knapp, Charlotte Vega, Jack Kesy, Olivier Martinez, Audrey Wasilewski

 

Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Koproducenci: Royal Road Entertainment i Lightcraft Advertising

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej