Filmowa inscenizacja obrazu jana matejki "zaprowadzenie chrzeŚcijaŃstwa r.p. 965”.

FILMOWA INSCENIZACJA OBRAZU JANA MATEJKI "ZAPROWADZENIE CHRZEŚCIJAŃSTWA R.P. 965”.

W dniu 23 lutego w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie rozpoczęły się zdjęcia do wyjątkowej inicjatywy edukacyjnej - filmowej inscenizacji obrazu Jana Matejki „Zaprowadzenie Chrześcijaństwa R.P. 965”.

W halach zdjęciowych Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych powstaje film edukacyjny, który przeniesie widzów w świat obrazu mistrza Jana Matejki.

Ekranizacja to pretekst do filmowej opowieści o kontekście historycznym i obyczajowym  chrztu Polski. To tak, jakbyśmy mieli okazję poznać i posłuchać bohaterów obrazu a także dowiedzieć się o wydarzeniach poprzedzających momentem, kiedy wszyscy bohaterowie obrazu zastygną zamknięci w klatce czasu i ramie dzieła Mistrza Jana Matejki.

Kamera filmowa stwarza ogromne możliwości. Możemy zajrzeć ciekawym okiem tam, gdzie nikt nigdy dotąd nie zajrzał, niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się bohaterom z drugiej strony, zobaczyć ich z innej perspektywy.

Ekranizacja obrazu mistrza Matejki to duże przedsięwzięcie produkcyjne. Na ekranie pojawi się ponad 60 aktorów i statystów. O najwyższy poziom warstwy artystycznej wydarzenia dbają wybitni polscy twórcy na czele z reżyserem Markiem Brodzkim („Wiedźmin”), autorem zdjęć Arkiem Tomiakiem („Karbala”, „Obława”) i scenografem Markiem Warszewskim („Miasto 44”, „Karbala”).

Producentem ekranizacji jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych producent takich filmów jak m.in. „Generał Nil”, „Karbala”, „Sprawiedliwy”, „Excentrycy…”.

 

Cykl filmów edukacyjnych „Historia w ożywionych obrazach”.

 

Ekranizacja obrazu Jana Matejki „Zaprowadzenie Chrześcijaństwa R.P. 965” stanowi część cyklu pn. "Historia w ożywionych obrazach" będącego próbą przedstawienia ciekawych - nierzadko kluczowych momentów historii Polski w formie filmowo „ożywionych” obrazów klasyki polskiego malarstwa historycznego. To już druga, powstająca w ramach tego cyklu ekranizacja. W 2014 roku „ożywiony” został obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791 roku”.

 

Forma filmu edukacyjnego, może być znakomitym uatrakcyjnieniem lekcji historii oraz przyczynkiem do lepszego zrozumienia zagadnień historycznych i pretekstem do dyskusji.

Cykl edukacyjny „Historia w ożywionych obrazach" analizujący najsławniejsze dzieła polskiego malarstwa historycznego, stanowi bardzo ciekawą alternatywą dla wykładu, opracowania albumowego czy opisu literackiego. Z całą pewnością może być również ważnym elementem w działaniach edukacyjnych na rzecz popularyzacji wiedzy historycznej, wychowania obywatelskiego oraz kształtowania postaw patriotycznych.

 

Pomysłodawcą i producentem cyklu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

 

               

          zdj. Krzysztof Wiktor zdj. Krzysztof Wiktor