FILM „ŚMIERĆ ZYGIELBOJMA” W KINACH

Film „Śmierć Zygielbojma” na ekranach kin w całej Polsce od 5 listopada.

Zapraszamy do kina, na najnowszy film produkcji WFDiF pt. „Śmierć Zygielbojma” reż. Ryszard Brylski. Film to poruszająca, oparta na faktach historia heroicznej walki jednego człowieka – Szmula Zygielbojma, o to, by świat dostrzegł tragedię milionów.

W filmie występują m.in.: Wojciech Mecwaldowski, Jack Roth, Karolina Gruszka, Dobromir Dymecki, Marcin Bosak, Aleksandra Popławska, Marta Ojrzyńska.

 

plakat_smierc_zygielbojma_100_70_cmyk.jpg

 

Akcja „Śmierci Zygielbojma” rozpoczyna się w 1943 roku w Londynie. Młody brytyjski reporter (Jack Roth – znany m.in. z „Gwiezdnych wojen” i „Bohemian Rapsody”) szuka tematów, które pchnęłyby jego karierę do przodu. Pewnego majowego dnia trafia na sprawę samobójczej śmierci tajemniczego przybysza z Polski. Temat wydawałoby się, jakich wiele, ale dziennikarz wiedziony przeczuciem postanawia przyjrzeć się losom zmarłego. Wkrótce okaże się, że to historia, która powinna wstrząsnąć całym światem. Szmul Zygielbojm (Wojciech Mecwaldowski) w okupowanej Polsce zostawił rodzinę, by wyruszyć z tajną misją najpierw do Nowego Jorku, a potem do Londynu. Miał przekazać przywódcom zachodniego świata informacje o ogromie zbrodni popełnianych przez Niemców na milionach europejskich Żydów. Starania Zygielbojma zderzyły się z murem obojętności i niezrozumienia. Zdał sobie sprawę, że nie jest w stanie sprawić, by ktokolwiek ruszył na pomoc jego mordowanym braciom, którzy w akcie ostatecznej desperacji chwycili za broń w warszawskim getcie. Załamany swą bezsilnością, poświęcił życie w nadziei, że taka ofiara nie przejdzie bez echa. Teraz jego historia jest w rękach młodego dziennikarza, który spróbuje sprawić, by prawda wreszcie ujrzała światło dzienne.

 

Film „Śmierć Zygielbojma” został dostrzeżony na 46. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, niebawem będzie pokazywana na 29. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE 2021 w ramach Konkursu Filmów Polskich.

 

„Śmierć Zygielbojma” wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Łączny koszt produkcji to 13 164 040,00 zł. Film powstał przy wsparciu finansowym Polskiej Fundacji Narodowej (10 000 000,00 zł), Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (1 000 000,00 zł) oraz z wykorzystaniem środków własnych WFDiF (2 064 040,00 zł).

 

Reżyseria: Ryszard Brylski
Scenariusz: Wojciech Lepianka, Ryszard Brylski
Muzyka: Jan A.P. Kaczmarek
Produkcja: WFDiF, Włodzimierz Niderhaus
Współfinansowanie: Polska Fundacja Narodowa, Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dystrybucja w Polsce i na świecie: Monolith Films

Data premiery: 5 listopada 2021

 

dscf3722.jpg dscf1844.jpg

dscf6569.jpg dscf7943-2.jpg

Fot. Marcin Makowski