71. urodziny Wytwórni

Dziś Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych obchodzi swoje 71 urodziny.

 

Od czasu kiedy 29 grudnia 1949 roku na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki została powołana Wytwórnia Filmów Dokumentalnych aż do dziś, powstały tu setki filmów dokumentalnych i fabularnych. Z WFDiF współpracują najważniejsi twórcy filmowi, a filmy zdobywają nagrody na międzynarodowych i krajowych festiwalach.

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie jest największym ośrodkiem produkcji filmowej w Polsce i prężnie funkcjonującą instytucją kultury.

Wytwórnia stale rozwija swoje zaplecze technologiczne i infrastrukturę filmową. Nowoczesne pracownie postprodukcji obrazu i dźwięku pozwalają realizować filmy na najwyższym światowym poziomie, a nowoczesny sprzęt filmowy umożliwiają realizację najbardziej zaawansowanych technologicznie produkcji filmowych.

W ostatnich latach Wytwórnia stała się również rozpoznawalnym ośrodkiem nowoczesnej edukacji filmowej, otwartą na twórców i odbiorców sztuki filmowej. Najważniejsze projekty edukacyjne WFDiF to m.in. Plan Filmowy, Wytwórnia Scenariuszy oraz najnowsza platforma edukacyjno-filmowa WFDiF.ONLINE udostępniająca za darmo możliwość obejrzenia klasyki polskiego filmu fabularnego i dokumentalnego, a także scenariusze lekcji oraz making of, dzięki którym można stworzyć filmową lekcję online.