Realizacje
Lincz
Lincz

W niewielkiej wsi zamordowany zostaje 60-letni mężczyzna. W morderstwo zamieszanych jest sześciu miejscowych. Denat okazuje się być recydywistą, który przez lata terroryzował okoliczne wsie i jej mieszkańców. Miejscowi, dotychczas niekarani, oskarżeni o morderstwo ze szczególnym okrucieństwem, zostają wchłonięci w tryby bezwzględnej machiny śledczej i sądowniczej. Mieszkańcy wsi, na czele z rodzinami oskarżonych, stają do walki o ich uniewinnienie. Fabuła filmu oparta na prawdziwych wydarzeniach.

oficjalna strona filmu:
http://lincz-film.pl/

Mała Matura 1947
Mała Matura 1947

reż. Janusz Majewski
scenariusz: Janusz Majewski
Operator: Adam Bajerski,
Producent: WFDiF
Koproducent: Krakowskie Biuro Festiwalowe, współfinansowanie: PISF.

"Różyczka" wygrywa w Mediasz w Rumunii

Obsypana nagrodami na całym świecie „RÓŻYCZKA” zdobywa kolejną nagrodę. Tym razem to Główna Nagroda „Mediensis” dla Najlepszego Filmu, przyznana przez międzynarodowe Jury na Festiwalu Filmów Europy Środkowej w Mediasz MECEFF, w Rumunii (5-11 września). W konkursie wzięło udział sześć filmów, nagrodzonych głównymi nagrodami na „narodowych” festiwalach krajów Europy środkowej w 2010 roku: Austrii (Może w innym życiu, reż. E. Scharang), Czech (Kajdany, reż. R. Spacek), Polski (Różyczka), Rumunii (Kiedy chcę gwizdać, to gwiżdżę, reż. F. Şerban), Słowacji (Spokój w duszy, reż. V. Balko) i Węgier (Bibliotheque Pascal, reż. H. Szabolcs). Członkowie międzynarodowego jury: Wolfgang J. Ruf (filmoznawca, Niemcy), Dorothea Holloway (krytyczka filmowa, Niemcy, Anca Mitran (dyrektor Narodowych Archiwów Filmowych, Rumunia), Costel Safirman (historyk, Izrael) i David Blum (pisarz, USA) chwalili „Różyczkę” „za doskonałą grę aktorską odtwórców wszystkich ról głównych i drugoplanowych, szczere, a jednocześnie obiektywne przedstawienie historycznego tematu oraz trzymającą w napięciu dramaturgię.”

Festiwal MECEFF, którego pierwsza edycja zakończyła się w niedzielę, 11.9.2011 został zainicjowany przez rumuńsko-niemieckiego reżysera Radu Gabreę [Gabrea, czyt. gabrja] i zorganizowany we współpracy z samorządem siedmiogrodzkiego miasta Mediasz. Założeniem festiwalu jest umożliwienie spotkania i konfrontacji kinematografii krajów Europy Środkowej, które, jak podkreśla pomysłodawca i dyrektor festiwalu, łączy wspólna przeszłość, podobne doświadczenia historyczne, sąsiedztwo, a nade wszystko wspólna kultura. MECEFF jest festiwalem poświęconym promocji wybitnej kinematografii krajów tej części Europy.
Nagrodę dla „Różyczki” odebrał mer miasta Mediasz, Teodor Neamţu i przekaże ją w najbliższym czasie Reżyserowi.

RÓŻYCZKA nie schodzi z ekranów festiwalowych świata. Nierzadko zdarza się ,że film zapraszany przez międzynarodowe festiwale, gości powtórnie a nawet kilkakrotnie - w tych samych krajach czy miejscowościach. Tak właśnie było m.in. z festiwalem MECEFF w Mediasz, gdyż rumuńska premiera „Różyczki” miała miejsce w czerwcu b.r. na prestiżowym festiwalu Transilvania w Cluj. Podobnie specjalistyczny międzynarodowy Jewish Int’l Film Festival w San Francisco (lipiec/sierpień b.r.) zastrzegający sobie prawo do premiery w zatoce San Francisco, w rezultacie zaprosił „Różyczkę” jako wydarzenie centralne ,tj. „Centerpiece” - mimo jej wcześniejszego udziału w festiwalu Tiburon i zgarnięciu tam puli najważniejszych nagród, w kwietniu b.r. ( Złote Taśmy dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera i Najlepszej Aktorki).Kilkakrotnie już film powracał na prezentacje do Nowego Yorku, najbliższa odbędzie się 1-go listopada podczas Manhattan JCC Festival. Podobnie reagują kręgi polityczne Brukseli na „Różyczkę”- w ub. roku 8 grudnia film prezentowano w Parlamencie Europejskim, a 30 czerwca b.r. odbył się pokaz specjalny w Radzie Europejskiej. Jednakże, jeśli chodzi o tego typu „powtórki” zdarza się ich najwięcej w Kalifornii i w ogóle w USA. Najbliższe prestiżowe prezentacje „Różyczki” to m.in.: 5-go października - uroczysta gala otwarcia Festiwalu Filmów Europy Środkowo-Wschodniej w Luksemburgu, 9-go października- uroczyste zamknięcie festiwalu filmów polskich Madrycie, 4-go listopada – uroczyste otwarcie festiwalu filmów polskich w Dublinie, 16-go listopada – uroczyste otwarcie festiwalu filmów Unii Europejskiej w Ottawie i Vancouver czy inne. Aktualnie grafik prezentacji międzynarodowych RÓŻYCZKI sięga już lipca przyszłego roku.